Mit tudsz a farsangról?
Január 6-án elkezdődött a farsangi időszak, amelyről sok embernek a jelmezek, a busójárás és a fánk villan be. Neked ezeken kívül mi jut még az eszedbe, ha a farsang szót hallod? Esetleg tudod-e az eredetét, a hozzá kapcsolódó szokásokat és hagyományokat? Mi most egy csokorba szedtük őket, sőt még a végére néhány jelmez ötlettel is szolgálunk. Tarts velünk!
Eredete
A tavasz várása minden ókori kultúrának szerves része volt. Ilyenkor az emberek maszkos jelmezekben ünnepeltek és különleges díszítésekkel dekorálták ki a környezetüket. Ezt a mulatozást tekinthetjük a farsang ősének.
Azonban az egyház hatására ezek a rendezvények a középkorra szinte eltűntek. Ennek az volt az oka, hogy a farsang ősi ünneplése gyakran párosult randalírozással, ivással és akár erőszakkal is, amelyet a keresztények nem néztek jó szemmel.
Mivel teljesen visszaszorítani a tél búcsúztatásának ünneplését nem tudta az egyház, így a tiltása helyett új módszert kezdtek el alkalmazni a középkor végére. Nekiláttak vallási tartalommal feltölteni ezt az ősi hagyományt, melynek köszönhetően szinte észrevehetetlen átmenettel alakult át keresztény ünneppé.
Az átalakulásnak hála a farsang egyházilag is vállalható ünneppé vált, amelynek következtében mára már minden kontinensen elterjedt.
Velencei karnevál
Mikor is van?
Most, hogy már tudjuk milyen régre nyúlik vissza a farsang eredete, tisztázzuk le az időpontját is.
A hossza évről évre változik, ugyanis míg az első napja egy fix dátumhoz köthető, addig az utolsó egy mozgó ünnep.
A farsangi időszak kezdetét Vízkereszt napjától, azaz január 6-tól számítjuk. A vége pedig húshagyókedd, ami a hamvazószerdát előzi meg. Ennek a két utolsó napnak a dátumát azonban a húsvétvasárnaphoz kell számítani, így mindig más időpontra esik.
2021-ben a farsangi időszak vége február 17., így bőven van időnk felkészülni a tél búcsúztatására.
Január 6. a farsangi időszak kezdete
Magyar vonatkozás
A magyarországi farsangi szokások főként német eredetű néphagyományokra épülnek. Ez nem is oly meglépő, hiszen már maga a „farsang” szó is germán eredetű.
A farsang a párválasztás időszaka volt és egyben esküvői szezon is a régi magyar kultúrában, mivel a böjt során tilos volt házasodni.
A falvakban élő legények bálokat szerveztek, a lányok pedig rokonaik közvetítésével bokrétát adtak a kiszemeltjüknek, aki ha a farsang végére, azaz farsangvasárnapra kitűzte azt a kalapjára, nyilvánosan is színt vallott.
A farsangvasárnap a farsang farkának első napja a hagyományok szerint. Hétfőn, a középső napján tartották az úgynevezett asszonyfarsangot, amikor is a nők úgy mulathattak, mint a férfiak. Ezt követően húsvétig tilos volt az esküvő, a tánc és a vigadalom.
A farsang a párválasztás időszaka
Felvonulások
A farsangi időszak egyik kiemelkedő eseménye a felvonulás, amit a világ számos pontján megtartanak. Hazánkban ilyen felvonulás a jól ismert mohácsi busójárás, külföldit tekintve pedig a riói vagy a velencei karnevál.
A busójárás egy tavaszváró és téltemető népszokás, amely a mohácsi sokácok hagyománya. Régen ez a mulatság farsangvasárnap reggelétől húshagyókedd estéig tartott. Ez az idegenforgalom miatt mostanra azonban 3 nappal korábban kezdődik.
A mohácsi busójárás
Forrás: Wikipédia
Farsangi fánk
A farsangi fánk eredetével kapcsolatban két „legenda” is létezik. Az első, hogy Marie Antoniette királyné álruhában elszökött egy farsangi álarcosbálba, ahol is megízlelte a mézeskalácsosok által készített egyszerű paraszti fánkot. Annyira ízlett neki, hogy megvásárolta az egész kosárnyi finomságot, sőt a készítőjét még az udvarba is rendelte. Attól kezdve az ünnepi lakomák részét képezte a fánk.
Más elmondások szerint viszont Bécsből származik ez a nem mindennapi nyalánkság. A történet szerint az osztrák fővárosban élt egy Krapfen nevű pék, akinek halála után a temperamentumos neje vette át az üzletet. A pékné azonban reggelente nem a gyorsaságáról volt híres, így gyakorta elégedetlenek voltak a várakozó emberek. Egy napon, amikor a vendégek hangot is adtak a türelmetlenségüknek, Krapfenné egy darab tésztát akart az egyik háborgó vásárló fejéhez vágni, azonban az végül a kályhán lévő sistergő olajba pottyant. A zsírba eső tészta néhány percen belül aranybarnára sült, az illata pedig annyira megtetszett a vevőknek, hogy az első véletlen fánkot sok-sok új fánk követte.
A hagyományos farsangi fánk receptjére is hoztunk Neked egy ötletet: https://www.nosalty.hu/recept/hagyomanyos-edes-fank
Farsangi fánk
Farsangi jelmez
Ha farsang, akkor jelmez. Mi, a TyToo csapata pedig igazán otthon vagyunk a témában. Arcfestékeinknek hála a legváltozatosabb kosztümöket tudjuk elkészíteni. Ezekbe engedünk most betekintést és adunk néhány ötletet.
Tigris kölyök
A Tigris arcfestés egy örök kedvenc a fiúk, sőt a még a vagányabb lányok körében is. Megfestése pedig igazán egyszerű, ha pontról pontra követed a leírt lépéseket.
Megnézem a Tigris kölyök arcfestést >>
Katica arcfestés
Nincs olyan kislány, aki gyerekként egyszer ne öltözött volna katicának. Igazam van? Azonban egy katica jelmez csak akkor lesz igazán káprázatos, ha egy arcfestéssel is hozzájárulsz a teljes összképhez.
Megnézem a Katica arcfestést >>
Még több arcfestésre vagy kíváncsi? Lesd meg arcfestéseinkről készült blogcikkjeinket!