Jól válaszd meg a hennafestés helyét! – jelentések és praktikák
A hennafestés több, mint esztétikus kiegészítő, látványos testfestés vagy egyszerű divathóbort. Bár az évek során a hagyományokat és a hiedelmeket kissé maguk mögött hagyták a festők, az indiai és az arab kultúrában a mai napig különleges jelentéssel készülnek a hennaminták.
Jól válaszd meg a hennafestés helyét! – jelentések és praktikák
Korábbi írásunkban a motívumok üzeneteit jártuk körül, most pedig a hennázás helyét vesszük nagyító alá. Lábra, karra, lapockára szeretnél festeni? Ebből az írásból megtudhatod, hogy melyik milyen jelentést hordoz magával.
Jelentéstől függetlenül
Mielőtt belecsapnánk a közepébe, először közelítsük meg a hennafestést technikai oldalról is. Ahhoz, hogy tartós és szép mintád legyen, illetve a készítője is kényelmesen tudjon dolgozni, a következőkre érdemes odafigyelni.
A henna legjobban azokat a részeket festi meg, ahol a legvastagabb a bőr, tehát a tenyereden és a talpadon lesz a legsötétebb a mintád. A test többi részén a narancsvöröstől a sötét barnáig bármilyen színű lehet. Minél vékonyabb bőrfelületre festesz, annál halványabb mintát fogsz kapni.
A kézfejen az ujjaknál lesz a legerősebb színű a hennafestésed
Amennyiben nem vagy képzett és tapasztalt festő, függőleges felületek festésébe könnyedén beletörhet a bicskád. Mit jelent ez? Lapocka, mellkas, felkar stb. hennázása nem egyszerű feladat, ugyanis alkotás közben a kezedet nem tudod rendesen megtámasztani. Ezáltal a karod hamar elfárad, illetve a tubusból vagy a tölcsérből is nehezebben tudod kinyomni a pasztát.
A nyaki résznél az egyik legkényelmetlenebb a festés
A lapocka hennázása sem egyszerű eset – a képen Szabó Heni oktatónk fest
Fontos, hogy olyan bőrfelületet válassz, ahol óvni tudod a pasztát és nem kell aggódnod, hogy ruhád vagy a táskád miatt szétdörzsölődik. Emellett arra is ügyelj, hogy természetes testtartásban kerüljön fel a henna a bőrödre, ugyanis ellenkező esetben deformálódhat a minta, amint visszatérsz a normális testtartásodhoz.
Tehát a legideálisabb, ha tenyérre vagy kézfejre kéred a hennafestést, így valószínűbb, hogy nem kened el a mintát, sötét színt kapsz végeredményül és a készítője is kényelmesen hozzáfér a megalkotásához.
Mit üzen?
Kézre
A kézre kerülő hennafestéseknek misztikus és varázslatos jelentésük van a legtöbb kultúrában. Az Észak-Afrikában élő asszonyok például úgy tartják, hogy a balszerencse, a vész és a gyógyíthatatlanság démonjaitól védik meg őket a kézfejre festett motívumok. Védelmező, oltalmazó erővel bírnak az ide készített hennák, míg a tenyéren megrajzolt formák a kinyílást és a felajánlást jelképezik.
Az se mindegy, hogy jobb vagy bal kezünkre kérjük a festést. Míg a jobb oldal a férfiassággal és a kiáramló energiákkal egyenértékű, addig a balt a nőiességgel és a befogadó erőkkel lehet megfeleltetni.
Más kultúrákban, mint például a muzulmánok körében, tilos díszes alakzatokat festeni a kézre, mivel úgy tartják, hogy ezek a minták könnyedén elvonják a figyelmüket az imáról. Cserébe absztrakt mintákkal ékesítik kézfejeiket.
Lábra
A lábra való festés nem köthető össze a kezeken megjelenő motívumokkal, hiszen a lábakon felbukkanó minták az istenekkel való kapcsolattartást szimbolizálják.
Dél-Indiában köldöktől lefele csak lábfejre festenek. Ennek az oka, hogy a köldök alatti részt tisztátalannak számít a kultúrájukban. Ugyanakkor más helyeken a köldök alatti részt szentnek tekintik, így vallási jelképeket csak oda szokás festeni.
A hát, az arc és a mell nem jellemző területe a hennafestésnek, ezt inkább a henna terjedése hozta magával. A hennát az amerikai és európai térhódítását követően és a régi hagyományokat levetkőzve, főleg esztétikai céllal szinte már bárhová elkészítik a modern alkotók.